Budownictwo

budowa-mieszkanKiedy nadchodzi wiosna miliony Polaków przeprowadzają niezbędne lub zbędne remonty w mieszkaniach, domach, piwnicach, garażach. Malowane są pokoje, wymieniana armatura łazienkowa, kupowane nowe meble do salonu. To także początek sezonu budowlanego, którego koniec wytycza zima. Budownictwo to niezwykle rozwijająca się branża na polskim i światowym rynku pracy. Zlecenia, kontrakty wymuszają na firmach budowlanych szukania pracowników. Po jakich studiach można zatrudnić się w tej branży? Po Budownictwie!
Jeśli nie chce się nosić teczki, będzie się nosić woreczki – mówi stare polskie przysłowie, którym straszy się dzieci, gdy te nie chcą się uczyć. Jednak dzisiaj praca w budownictwie może przynosić bardzo dobre profity finansowe. Aby być kierownikiem budowy, pracować przy projektowaniu obiektów przestrzeni publicznej czy przy produkcji elementów budowlanych. budownictwoNadzorowanie budowy jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. W końcu w grę wchodzi nie tylko zdrowie i życie pracowników budowy, ale także przyszłych użytkowników tej budowli. Aby móc pełnić taką funkcję, na studiach należy dokładnie zapoznać się wymogami obowiązującymi w działalności budowlanej w Unii Europejskiej. Studia natomiast oferują różne specjalności, w których można zgłębiać wiedzę. Budownictwo mieszkaniowe, drogi i autostrady, zarządzanie inwestycjami, drogi kolejowe czy systemy inteligentnego budynku to tylko niektóre z nich.
Czy kierunek Budownictwo jest dla każdego? Niestety. Jeśli nie jest się osobą twórczą, nie posiada się tzw. ścisłego umysłu otwartego na nowinki technologiczne oraz nie posiada się predyspozycji do projektowania, to nie powinno się wybierać tego kierunku.
Studia są dwustopniowe –inżynierskie i magisterskie.
Osoba, która ukończy studia jest inżynierem lub magistrem inżynierem, który swoją wiedzą oraz umiejętnościami będzie mógł zarządzać budową. Praca w budownictwie jest dość opłacalna i pozwala na szybkie zarobienie pieniędzy, jednak trzeba pamiętać, że jest to przeważnie praca sezonowa, dlatego warto pomyśleć o oszczędnościach lub etacie.budynek
Rynek pracy bardzo poszukuje kierowników budów, specjalistów budujących drogi, ale chyba największym popytem cieszą się prace remontowe i budowlane w zakresie mieszkalnictwa. Dużym powodzeniem cieszą się firmy budowlane wykonujące kompleksowe roboty remontowe lub budują domy. Wynagrodzenia osób z wyższym wykształceniem w dziedzinie budownictwa plasują się około średniej krajowej, choć są to wynagrodzenia dużo wyższe niż np. w urzędach czy szerzej w budżetówce.
Osoby, które ukończyły kierunek Budownictwo mogą liczyć na liczne oferty pracy. Absolwent tego kierunku może liczyć na pracę w firmach zajmujących się projektowaniem, budowaniem, w laboratoriach przemysłowych, biurach analiz i badań, nadzorze budowlanym czy w jednostkach administracji państwowej zawiązanych z budownictwem i architekturą.

Leave a Reply