Rozmowa kwalifikacyjna jest coraz sprawniej prowadzona. Headhunter’zy mają coraz więcej narzędzi na zbadanie kandydatów do pracy w celu znalezienia odpowiedniej osoby na dane stanowisko i do danego zespołu. Zatem ważne są nie tylko kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenie na rynku pracy, ale i osobowość, predyspozycje personalne czy kompetencje miękkie. Dlatego rekruterzy zwrócili się ku testom i niech nikogo nie zdziwi kiedy podczas rozmowy przedstawiciel pracodawcy poprosi o wyciągnięcie karteczki.
Testy mogą budzić więcej obaw niż sama rozmowa. Niepotrzebnie. Ich rozwiązanie nie zawsze wiąże się z oceną: dobrze-źle. Niektóre testy dotyczą osobowości, inne logiki, a jeszcze inne to testy na inteligencję. Zatem nie ma co studiować książek i mądrych stron internetowych, a być po prostu sobą. Należy pamiętać, że taki wynik to także ważna wskazówka dla kandydata. Po co później męczyć się w miejscu pracy, które kompletnie nie będzie nam odpowiadać. A zatem testy to możliwość poznania siebie i odnalezienia idealnego miejsca do pracy. Nie trzeba się ich bać.
Testy psychologiczne są proste i trudne zarazem. Proste, bo nie można się do nich przygotować, jeśli chce się uczciwie do nich podejść. Testy te najczęściej polegają na intuicyjnym odpowiadaniu na pytania poprzez wskazanie najbardziej bliskiej kandydatowi lub najdalszej odpowiedzi. Pytania mogą dotyczyć np. stosunków między pracownikami, różnych sytuacji i zachowań w miejscu pracy, ale także będą dotykać spraw prywatnych, jak kontakty z przyjaciółmi. Dużo testów psychologicznych bada predyspozycje do pracy w zespole, ustala jaką rolę najczęściej pełni w grupie dany kandydat. To bardzo pomocne, bowiem zgromadzenie kilku liderów, którzy chcą rządzić grupą może powodować konflikty i skutkować niewykonaniem zadania.
Inne testy, jak na przykład testy logiczne, mają za zadanie wskazać czy kandydat ma zdolność i w jakim zakresie do logicznego myślenia. To ważna zdolność w niektórych stanowiskach, jak analityk czy kierownik produkcji. Zdolność logicznego myślenia pokazuje jak pracuje umysł kandydata i czy poradzi sobie z zadaniami wymagającymi wykorzystania logiki.
Są także testy zdolności. Te mają za zadanie pokazać, czy kandydat będzie w stanie wykonać zadania powierzane mu na przyszłym stanowisku pracy. Najczęściej są one wykorzystywane w takich branżach jak IT, mechanice, wszędzie tam, gdzie można przetestować kandydata i sprawdzić jego praktyczną wiedzę i umiejętności.
Haczykiem na nieuczciwych kandydatów do pracy, którzy potrafią podkolorować swoje CV, są testy osiągnięć. Pokazują one czy zawartość CV jest zgodna z prawdą. Jeśli wiec zależy kandydatowi na danej pracy, zawsze należy pokazywać prawdziwe informacje w dokumentach rekrutacyjnych. Trzeba pamiętać, że sprytny i doświadczony rekruter szybko będzie umiał to zweryfikować.