Aktorstwo- zawód marzeń?

aktor-teatrBlask fleszy, miliony fanów na całym świecie, intratne kontrakty reklamowe, zdobywanie Oskarów, miliony na koncie to wszystko, o czym marzą osoby, które decydują się na zostanie zawodowym aktorem. Ukończenie szkoły aktorskiej, nawet tej najbardziej renomowanej, nie daje jednak gwarancji odniesienia sukcesu. Do tego potrzebny jest talent. A z tym z kolei trzeba się urodzić. Złośliwi mówią, że bardziej niż talent, przydają się znajomości, jednak bez talentu i znajomości nie pomogą. Zatem jak się miewa polskie aktorstwo. Czy warto zostać aktorem? Jakie perspektywy daje ten zawód?
Zawód aktora nie jest prostym zawodem. To żmudna praca, rutyna, częste chowanie swoich ambicji do kieszeni, pokorne słuchanie słów reżysera, nawet jeśli są dość bolesne i krytyczne. Z takimi sytuacjami muszą się zmierzyć młodzi, często początkujący aktorzy. Nie jest to łatwe, bowiem w głowie ma się takie postacie jak Robert De Niro, Cameron Diaz czy inne sławy amerykańskiego kina. Ich nikt nie poucza. polka-gwiazdaTymczasem o sporym sukcesie może mówić młody aktor, któremu uda się zahaczyć w jakiejś większej produkcji, np. w filmie czy telewizyjnym serialu. Seriale telewizyjne to dobre źródło utrzymania. Gażę otrzymuje się za odcinek, chyba że umowa skonstruowana jest inaczej. Serial jednak pozwala zaplanować wydatki, bowiem jeśli jest on wieloodcinkowy, wielosezonowy, to daje szansę na dłuższy angaż. Jednak trzeba liczyć się z tym, że scenarzyści wpadną na pomysł np. uśmiercenia postaci lub po prostu jej zniknięcia z serialu.
Spektakularne sukcesy w polskim świecie aktorskim także się zdarzają. Przykładem takiego sukcesu jest choćby Tomasz Kot czy Joanna Kulig. Wielkim objawieniem jest także Agata Kulesza. To aktorzy z najwyższej półki. Ich nazwiska są rozpoznawalne na świecie. Ich status gwiazdy jest oczywisty. Młodzi aktorzy muszą zaczynać od najskromniejszych gaż, małego angażu, drobnych ról drugoplanowych.
Młody aktor ma możliwość poszukania sobie zatrudnienia w teatrze, ale można także zainwestować w agenta, który ma kontakty i może pomóc wypromować nazwisko i talent. aktorstwoDo tego funkcjonują różne agencje trudniące się szukaniem dla młodych aktorów ról, angażu. Warto rozpatrzeć taką możliwość, zwłaszcza, gdy chce się udać do innego miasta, by szukać tu szczęścia.
Zarobki w zawodzie aktora są niezwykle zróżnicowane. Najwięcej zarabiają ci aktorzy, którzy są na topie, znane z kolorowych gazet i portali internetowych osoby. Ich wynagrodzenia liczone są w dziesiątkach i setkach tysięcy. Do tego dochodzą intratne kontrakty reklamowe. Młody aktor może nie mieć tyle szczęścia, lecz warto zacząć promocję swojej osoby w mediach społecznościowych. Tam popularność może skoczyć z dnia na dzień. Dlatego warto prowadzić swój profil np. na Facebooku czy Instagramie. Uaktualniać go, tak by był atrakcyjny dla innych. Może ktoś zauważy taką osobę i zaprosi na przesłuchanie. Do tego trzeba także wytrwale chodzić na kastingi i nie poddawać się, kiedy nie odniesie się sukcesu.

Leave a Reply