Przyszłościowe kierunki

pytanie-o-przyszloscMoże się wydawać, że im bardziej rozbudowane CV, im więcej wpisanych przebytych kursów, szkoleń, studiów licencjackich, magisterskich czy podyplomowych, tym pewniejsze, że się otrzyma pracę. Nic bardziej mylnego. Co więc studiować, by znaleźć pracę? Co pokazywać w CV, by być atrakcyjnym na rynku pracy, dla potencjalnego pracodawcy?
Jest oczywistym, że są zawody, które wymagają ukończenia kierunkowych studiów. Do takich zawodów należą między innymi zawody medyczne – lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, farmaceuta. Do tego dochodzą także zawody związane z prawem czyli radca prawny, adwokat, sędzia czy notariusz. Zatem oczywiste jest, że w CV przy aplikacji na dane stanowisko należy pokazać właśnie kierunkowe studia. studenci-pieniadzeJednak jeśli nie ma się predyspozycji lub zainteresowana do danego przedmiotu, nie powinno się decydować na dany zawód. Osoba, która boi się krwi nie będzie dobrym lekarzem czy pielęgniarką. Podobnie jak osoba, która nie lubi pracy z dziećmi nie sprawdzi się jako nauczyciel czy przedszkolanka.
Jak pokazują najnowsze badania rynku pracy w Polsce, obecnie na rynku pracy panuje tendencja do zatrudniania specjalistów. I nie chodzi tu wyłącznie o specjalistów wysokiej klasy, choć ci także mają mnóstwo ofert pracy do wyboru. Mówi się raczej o specjalistach z wykształceniem zawodowym, tj. hydraulik, elektryk, architekt, fryzjer. Nie trudno to zauważyć przeglądając oferty pracy. Co więc radzi się przyszłym studentom, którzy dopiero stoją przed wyborem studiów?
W dzisiejszych czasach i na przestrzeni kilku, może kilkunastu lat w przyszłości, ważne jest, aby podjąć takie studia, które dadzą przyszłemu studentowi narzędzie do ręki. Studia zawodowe (nazwane tak na potrzeby niniejszego tekstu studia dające konkretny zawód), które kształcą człowieka pod kątem konkretnego zawodu są więc obecnie niezwykle pożądane z punktu widzenia pracodawcy. lekcjaKosmetolog, dentysta, pielęgniarka dają szansę na dobry zawód, a co za tym idzie na zarobki. Warto zaznaczyć, iż posiadając studia zawodowe można podszkolić swój język obcy, np. angielski czy francuski, i wyruszyć na Zachód Europy w poszukiwaniu lepszej pracy z lepszymi zarobkami i warunkami pracy.
Wciąż są popularne kierunki typu pedagogika, politologia, socjologia, które nie dają konkretnego wykształcenia i zawodu. W związku z tym w statystykach osób z wyższym wykształceniem przodują właśnie przeważnie absolwenci kierunków humanistycznych. Dlatego przy wyborze uczelni dobrze jest się kierować sytuacją i tendencją na rynku pracy. Warto zapoznać się z tym, kogo pracodawcy szukają, gdzie jest praca, które z miast akademickich rozwija się pod względem miejsc pracy.

Leave a Reply