Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej – część 1

rozmowa-kwalifikacyjna

W dzisiejszych czasach, jeżeli ubiegamy się o jakiekolwiek stanowisko, naturalnie zaczynamy od wysłania naszego CV i ewentualnie – listu motywacyjnego. Potem pozostaje nam jedynie czekanie na e-mail lub telefon od potencjalnego pracodawcy, który najprawdopodobniej zaprosi nas wówczas na rozmowę kwalifikacyjną. I tu pojawia się pytanie – jak właściwie powinniśmy się zachowywać podczas takiej rozmowy i w jaki sposób możemy się do niej przygotować?
Przede wszystkim, w momencie rozpoczęcia przygotowań powinniśmy mieć przed oczami zarówno nasze CV wraz z listem motywacyjnym, jak i ofertę pracy na stanowisko, na które aplikujemy. Dobrą metodą jest zakreślanie kolorowym markerem kluczowych punktów, np. z listy wymagań niezbędnych do pracy na tym stanowisku. W calym tym procesie chodzi o to, żeby nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe były jak najbardziej zbieżne z oczekiwaniami naszego pracodawcy. Nawet jeżeli niektóre kwestie nie pokrywają się z nimi w stu procentach, możemy przygotować serię mini-wypowiedzi, dzięki którym nasza kandydatura wyda się pracodawcy bardziej adekwatna.

oferta-pracy

Oferta pracy

Jest to technika szczegolnie przydatna w przypadku, kiedy aplikujemy na stanowisko, które jest (minimalnie) powyżej naszych możliwości. Jeżeli np. pracodawca wymaga znajomości języka niemieckiego, z którym ostatni kontakt mieliśmy w liceum, to z pewnością pojawi się pytanie o stopień znajomości tego języka. Wówczas, zamiast odpowiadać, że znamy go dość kiepsko, możemy np. stwierdzić, że z uwagi na brak możliwości wykorzytania tego języka na co dzień, znajomość uległa małemu zatarciu, ale jeżeli zajdzie taka konieczność – możemy szybko odświeżyć jego znajomość.

pracodawca

Pracodawca

Pamiętajmy jednak, że skoro pracodawca zdecydował się zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że w jego oczach jesteśmy kandydatem godnym przynajmniej otrzymania szansy na osobiste zaprezentowanie się. Wszystko zależy więc od tego, jak wypadniemy podczas rozmowy.

Leave a Reply