Praca po Biotechnologii

biotechnologiaNazwa kierunku Biotechnologia brzmi dość tajemniczo i może rodzić skojarzenia z pracą nad tajnym, rządowym projektem w tajnym laboratorium. I coś z tego może być prawdą. Dla większości ludzi praca biotechnologa jest jedną wielką tajemnicą, a już samo laboratorium stanowi tak kosmiczne pomieszczenie, że samo w sobie budzi już grozę. Tymczasem biotechnolog może pracować nie tylko w laboratorium, ale także w zwykłym biurze lub w ogóle poza budynkiem, w terenie.
Praca biotechnologia jest niezwykle ciekawa. Ma bowiem bardzo szerokie spektrum możliwości. Biotechnolog może bowiem pracować w przemyśle chemicznym, kosmetycznym lub kontynuować prace badawcze. Warto wskazać, że praca na biotechnologa czeka. Jest mnóstwo ofert pracy, w tym całkiem ciekawych i dobrze płatnych, dla absolwentów tego kierunku. Trzeba zaznaczyć, że im większe doświadczenie zawodowe, tym lepszy start, w tym wyższe wynagrodzenie. Dlatego zachęca się studentów do podejmowania praktyk, staży oraz innych sposobów na zdobycie wiedzy i doświadczenia. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości.przyszlosc-nauka
Zarobki w tej dziedzinie nauki są bardzo zróżnicowane. Wynika to przede wszystkim z branży, w jakiej dany biotechnolog pracuje oraz jego doświadczenia zawodowego. Najlepiej zarabiają ci biotechnolodzy, którzy mają powyżej dziesięciu lat doświadczenia i pracują w przemyśle farmaceutycznym lub kosmetycznym. Dobrze na rynku utrzymują się także ci, którzy podjęli ryzyko i otworzyli własną firmę. Nie od dziś wiadomo, że w sektorze finansów publicznych płace nie należą do najwyższych, dlatego nie należy dziwić się, że biotechnolog z podobnym doświadczeniem i stażem pracy, pracując w państwowej jednostce będzie zarabiać relatywnie mniej niż jego kolega w prywatnej firmie. Dlatego wybierając swoją pierwszą pracę lub firmę, w której odbywać się będzie praktyki, ewentualnie staż, trzeba patrzeć pod kątem przyszłego zatrudnienia.
studia-praktykaBiotechnolog znajdzie pracę w przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych. Laboratoria na całym świecie z chęcią przyjmą polskich absolwentów, o ile oczywiście władają oni językiem obcym na wystarczającym do podjęcia pracy poziomie. Podobnie jak w innych zawodach, znajomość języków obcych, w tym przede wszystkim języka angielskiego, jest bardzo ważna. A przegląd stanowisk, które może objąć absolwent Biotechnologii jest równie szeroki, co podejmowana praca. Może być kierownikiem ds. jakości, pracownikiem laboratorium czy przedstawicielem handlowym, którzy sprzedaje produkty z wybranej branży. Na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych, liczba ofert pracy dla absolwentów Biotechnologii przekracza 40 sztuk, co może świadczyć wyłącznie o dużym zapotrzebowaniu na tego typu specjalistów.

Leave a Reply