Studia i co dalej?

 

Zakończenie studiów i uzyskanie długo wyczekiwanego tytułu magistra jest bez wątpienia najszczęśliwszym momentem w życiu każdego studenta. Po okresie wieloletniej nauki w końcu nadszedł przecież czas na wkroczenie w dorosłość. Po chwilowej radości z zakończenia etapu edukacji, przychodzi jednak moment, kiedy to zaczynamy rozglądać się za pracą.
Zderzenie z rzeczywistością nierzadko dla wielu z nas okazuje się totalnym szokiem. Dzień rozpoczynamy od przeglądania portali z ogłoszeniami i szybko orientujemy się, że nie spełniamy kryteriów wymaganych na stanowiska, które powinny być w naszym zasięgu. A przecież posiadamy wyższe wykształcenie, a „wyższe” powinno znaczyć tyle co „wyższe niż przeciętne”. Dlaczego więc drzwi do kariery nie stoją przed nami otworem?
Doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie. W dzisiejszych realiach rynku pracy, wykształcenie kandydata nie jest już najważniejszą rzeczą w jego życiorysie. Możemy mieć nawet trzy tytuły magistra, ale jeśli nie są one poparte odpowiednim doświadczeniem zawodowym, możemy przestać liczyć na zatrudnienie na stanowisku zgodnym z naszymi ambicjami i możliwościami.

doswiadczenie

Doświadczenie

Chodzi przede wszystkim o to, że pracodawca woli zatrudnić osobę z niższym wykształceniem, ale posiadającą doświadczenie w danej branży. Upraszczając sprawę – woli zatrudnić osobę, która już kiedyś gdzieś pracowała i najzwyczajniej w świecie – wie jak to robić. Dlatego też pracodawcy będą bardziej skłonni zaufać komuś bez papierka, ale posiadającemu praktyczne umiejętności zawodowe. Jak zatem możemy zapobiec temu, aby nasze pierwsze spotkanie z rynkiem pracy nie było tak brutalne?
Przede wszystkim, jeszcze w trakcie studiów, powinniśmy odbywać możliwie jak największą ilość praktyk i staży zawodowych. W ten sposób zdobędziemy doświadczenie na wielu polach, co zdecydowanie poprawi naszą sytuację i uzmysłowi przyszłym pracodawcom, że w trakcie studiów wykazywaliśmy aktywną postawą na rynku zatrudnienia, nawet jeżeli wykonywana praca była poniżej naszych aspiracji i ambicji.

staze-zawodowe

Staże i praktyki

Leave a Reply