Od kilku lat zmienia się tendencja na rynku pracy i w chwili obecnej można śmiało mówić, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Są branże, w których notorycznie brakuje rąk do pracy, począwszy od pracowników szeregowych po wysoko wyspecjalizowana kadrę zarządzającą. Podobne zależności można odnaleźć na mapie Polski. Na przykład na Mazowszu bardzo brakuje informatyków oraz pracowników sektora finansów.
Jak można przeczytać z najnowszych danych statystycznych najwięcej na Mazowszu brakuje informatyków i finansistów. Takie dane wynikają z jednego z najpopularniejszych portali zajmujących się ofertami pracy. Z jego danych wynika, że dla informatyków, finansistów oraz marketingowców na Mazowszu jest najwięcej ofert pracy. Dużo także potrzeba prawników mimo że co roku na rynek wchodzi kolejny rocznik absolwentów prawa i aplikantów.
Ważnym wnioskiem jest także to, że dostrzegalne jest osłabienie rynku rekrutacji online w całej Polsce. Na tle kraju wyróżnia się województwo mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. To właśnie w tych regionach czeka najwięcej ofert pracy dla wyżej wskazanych specjalistów. Takie porównanie zostało stworzone na podstawie danych z obecnego oraz poprzedniego roku, a porównano liczbę oraz rodzaj ogłoszeń o pracę.
Jak nie trudno się domyśleć, przewaga tych regionów w liczbie ofert pracy umacniała się względem I kwartału tego roku. Obecnie wskazuje się, iż oferty pracy na Mazowszu, Dolnym Śląsku i Śląsku stanowiły ponad czterdzieści cztery procent z ponad stu czterdziestu dwóch tysięcy ogłoszeń na portalu internetowym. Pracowników poszukują zarówno duże przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i małe firmy usługowe. W tych województwach osiedlają się także pracodawcy międzynarodowi, którzy szukają wykwalifikowanej kadry. Mając także na uwadze, że są to regiony zamieszkałe przez dużą liczbę osób, przedsiębiorcy, pracodawcy liczą na wyłowienie „perełek” z masy aplikujących o pracę.
Jeśli więc chce się zdobyć dobrą pracę, czyli taką która oprócz bezpieczeństwa finansowego oferować będzie także rozwój zawodowy i osobisty, to warto przemyśleć przeprowadzkę do tych regionów. Poza tym, jak już od kilku lat można to zaobserwować, informatycy oraz prawnicy są wciąż na topie jeśli chodzi o zatrudnienie. Zaskoczeniem może być brak specjalistów ds. marketingu, albowiem swego czasu był to niezwykle popularny kierunek, który wypuszczał co roku setki, jeśli nie tysiące młodych ludzi na rynek pracy. Mazowsze zawsze było ośrodkiem, w którym można było znaleźć pracę. Podobnie postrzegany jest Śląsk i Dolny Śląsk. Informatycy nie musza bać się o zatrudnienie, albowiem coraz więcej miejsc pracy jest informatyzowanych, a nowości w zakresie informatyki w ciągu kolejnych lat staja się standardem.