Być może niektórym wydaje się, że branża IT rozwija się tak szybko i prężnie, że już niedługo osiągnie poziom zatrudnienia równy liczbie miejsc pracy, co będzie oznaczało, że podjęcie zatrudnienia w branży IT stanie się dość trudne. Nic bardziej mylnego. Choć rzeczywiście branża ta rozwija się niesłychanie szybko i dynamicznie, to rąk do pracy wciąż brakuje. Przykładem niech będzie zawód grafika komputerowego, na którego oferty pracy czekają na każdym rogu.
Grafik komputerowy zatem ma dość wygodną pozycję na rynku pracy. Pracodawcy bowiem wręcz biją się o niego, oferując coraz to lepsze warunki pracy i wynagrodzenia. Grafik komputerowy jest także poszukiwany za granicą, co dodatkowo utrudnia pracodawcom pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Zarobki przeciętnego grafika komputerowego są zbliżone do średniego wynagrodzenia w Polsce za rok 2018. Mając jednak na uwadze, że branża IT jest tak dynamiczna, płace w tym zakresie także będą rosnąć. Zwłaszcza gdy będzie się miało do czynienia ze specjalistą.
Praca czeka w zasadzie w każdym dużym mieście w kraju. Grafik komputerowy ma to do siebie, że może pracować zdalnie, nie ruszając się z domu. Do tego może być zatrudniony w Niemczech, mieć niemieckie wynagrodzenie, ale pracować w Polsce, na własnej kanapie. I tu pojawia się pytanie: czy chce się pracować na własny rachunek, jako freelancer, czy jako jednoosobowa firma, lub też poszukać bardziej stabilnego pracodawcy i zatrudnić się na etat w jakiejś agencji reklamowej. Wszystko zależy od charakteru człowieka i jego oczekiwań. Ważne jest jednak, że czas pracy grafika jest w zasadzie nieokreślony, niewymiarowy, bowiem może być tak, że zlecenie goni zlecenie, a czasem nic się nie dzieje.
Grafik komputerowy powinien także cały czas się szkolić, podnosić swoje kompetencje i wiedzę, być na bieżąco ze światowymi trendami i nowinkami. Do tego konieczny jest zmysł estetyczny. Bez tego bycie grafikiem jest dość trudne, bowiem zawód ten łączy w sobie wiedzę z zakresu IT oraz sztukę. To dość oryginalne połączenie daje właśnie pracę grafika komputerowego, który czasem tworzy wizytówki i plakaty, a czasem mini filmy animowane, reklamy czy prace stricte artystyczne.
Osoby chcące pracować jako graficy komputerowi powinny legitymować się co najmniej kursem zawodowym dającym odpowiednie kwalifikacje. Najbardziej pożądany jest dyplom uczelni wyższej w tym kierunku. Czasem są to uczelnie lub kierunki artystyczne, a czasem informatyczne. Ważne, by posiadał wiedzę nie tylko z zakresu sztuki, wzornictwa i designu, ale także podstawy informatyki, programowania, tworzenia stron internetowych.