Praca zaraz po studiach, czyli garść statystyk wywołujących depresję

statystyki

Główny Urząd Statystyczny opublikował ostatnio wyniki swoich najnowszych badań dotyczących rynku pracy w naszym kraju. Wśród tych wyników, można doszukać się kilku interesujących statystyk jeśli chodzi o podjęcie zatrudnienia przez absolwentów wyższych uczelni. Spróbujmy więc przyjrzeć się tym statystykom nieco bliżej. Zacznijmy od kwestii najistotniejszej – ile czasu zajmie nam znalezienie pracy?
Otóż, według badań opublikowanych przez GUS, okres ten wynosi średnio 2 lata… Problemy ze znalezieniem pracy nie dotyczą już, jak mogłoby się powszechnie wydawać, wyłącznie absolwentów studiów humanistycznych. Trudności ze znalezieniem pracy ma już niemal każdy. Dlatego też warto zastanowić się, jak można produktywnie wykorzystać ten czas.

studia-humanistyczne

Studia humanistyczne

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że w dzisiejszych realiach tytuł magistra ma niemal każdy. Dlatego też powinniśmy jak najszybciej zdobyć doświadczenie zawodowe oraz zapisać się na kursy, które poprawią naszą sytuację na rynku pracy. Pierwszym krokiem powinna być wizyta w uniwersyteckim biurze karier. Uzyskamy tam wiele porad i wskazówek odnośnie tego, co należy dalej robić i jaką ścieżką rozwoju zawodowego powinniśmy podążać.

uniwersyteckie-biuro-karier

Uniwersyteckie biuro karier

Kolejna sprawa, która skutecznie psuje nam nastrój, to ilość bezrobotnych wśród absolwentów wyższych uczelni. Pogarszającą się sytuację na tym polu obserwowano już od kilku lat, jednak dopiero w tym roku odsetek bezrobotnych wśród świeżo upieczonych magistrów przekroczył krytyczny próg 30%. Powiedzmy to wyraźnie – obecnie co trzeci magister nie może znaleźć pracy.
Ostanią, interesującą nas, kwestią jest lista kierunków, które generują największą liczbę bezrobotnych. Zaobserwowano pewne zmiany w stosunku do lat ubiegłych, niemniej jednak czołowe miejsca wciąż zajmują te same (i wciąż oblegane!) kierunki, czyli: turystyka i rekreacja (28%), socjologia (19%), administracja (16%), zarządzanie i marketing (16%) oraz prawo (16%).

turystyka

Turystyka i rekreacja

Leave a Reply