Niemal każde dziecko marzy o tym, by latać. Godzinami bawiąc się zabawką samolotem lub udając, że się jest samolotem, pokonują kilometry wyimaginowanego nieba, by przeżywać podniebne przygody. Część z tych dzieciaków w przyszłości zrealizuje swoje marzenie o lataniu i zostanie zawodowym pilotem. Z czym się to wiąże? Jakie są warunki do bycia pilotem? Ile pilot zarabia i co trzeba zrobić, by się nim stać?
Zawód pilota samolotów jest oczywiście niezwykle odpowiedzialnym zawodem. Potwierdzają to wysokie zarobki oraz atrakcyjność pracy. Przewóz pasażerski i to nie po wodzie, czy lądzie, lecz prowadząc w przestworzach wielotonową maszynę, to nie lada wyzwanie dla wielu chętnych śmiałków. Aby zostać pilotem należy przejść szereg szkoleń, kursów i wiele godzin praktyki. Oprócz tego trzeba jeszcze, a może przede wszystkim, wykazać się odpowiednimi predyspozycjami osobowościowymi oraz zdrowiem psychicznym. I oczywiście nie można się bać latać, ani mieć lęku wysokości, ale to chyba oczywiste.
Od przyszłego pilota wymaga się stoickiego spokoju nawet w najbardziej przerażającej sytuacji. Przyszli piloci są odpowiednio szkoleni na takie okoliczności, które oby nigdy ich nie spotkały. Lądowanie na wodzie, bez podwozia, pożar silnika lub otwarcie luku bagażowego to sytuacje wysokiego stresu wśród załogi i pasażerów, dlatego wymaga się, aby pilot zachował zimną krew.
Praca pilota w chwili obecnej polega przede wszystkim na prawidłowym odczycie pomiarów pokazywanych przez wszelką aparaturę, urządzenia znajdujące się na pokładzie samolotu. W kokpicie nie ma bowiem kierownicy, ale drążki sterownicze, którymi steruje się ręcznie, o ile zajdzie taka potrzeba. Głównie samoloty latają na tzw. autopilotach. Ponieważ maszyny latające po dzisiejszym niebie są niezwykle skomplikowane, piloci szkolą się do pilotowania jednego, góra dwóch typów samolotów. I nikogo nie dziwi fakt, że przez całe swoje zawodowe życie latają tylko na jednym typie, marce maszyny.
Zarobki na komercyjnym rynku sięgają od kilku to nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, a jeśli pilot zatrudniony jest przez zagraniczne podmioty, to wynagrodzenie płacone jest w dolarach lub euro, co jest o wiele bardziej korzystne. Piloci często także zmieniają pracodawców, szukając oczywiście korzystniejszych warunków pracy – nie chodzi tylko o wynagrodzenie.
Aby zostać w Polsce pilotem należy ukończyć odpowiedni kierunek studiów. Na potrzeby lotnictwa cywilnego uczą Politechnika Rzeszowska oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmnie. Można także ukończyć Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, jednak jej absolwenci kierowani są głównie do sił powietrznych wojska.