Zawód ten nie jest zawodem posiadającym wielowiekową tradycję. Mało tego, on nie ma nawet tradycji kilkudziesięcioletniej. Project Manager jest nowością na rynku pracy, o której mało kto wie. Tymczasem jak wynika z analizy ofert pracy z 2017 i 2018 roku, zapotrzebowanie na takiego eksperta jest dość duże. Coraz więcej ofert pracy dotyczy tego zawodu. Zatem jak stać się Project Managerem?
Kim jest Project Manager? To kierownik, który odpowiada za prawidłową realizację projektu. Jakiego projektu? To już zależy od specyfiki branży, w której się specjalizuje. Bo trzeba pamiętać, że bycie kierownikiem wiąże się także z koniecznością posiadania wiedzy i kompetencji merytorycznych z danego działu.
Project Manager jest tą osobą, która ma ogromny wpływ na wizerunek firmy, jej pozycję na rynku, ponieważ to od sprawności i jakości realizowanych projektów zależy właśnie postrzeganie danego przedsiębiorstwa „na zewnątrz”. To j ego efektywność i skuteczność mają ogromny wpływ na sposób realizacji projektu. Dlatego przedsiębiorca, któremu zależy na byciu postrzeganym jako solidnej, nowoczesnej firmy, powinien zatrudnić najlepszych specjalistów do realizacji projektu.
A realizacja projektów wcale nie jest łatwa. Mnogość problemów z różnych dziedzin życia – problemów prawnych, ekonomicznych, finansowych, organizacyjnych czy komunikacyjnych stawia przed kierownikiem projektu dość duże wymagania. Kierownikiem więc nie powinien być każdy. To zawód dla tych, którzy mają rozległą wiedzę z zakresu merytorycznego danego projektu, branży, a także wiedzę z wielu dziedzin jak prawo czy komunikacja społeczna. Do tego liczą się także osobiste predyspozycje i umiejętności, a także kompetencje nabyte poprzez doświadczenie. Project Manager to osoba, która łączy te wszystkie elementy w jedną całość i potrafi przekuć je na sukces całego zespołu i firmy.
Project Manager to nikt inny jak kierownik projektu, zatem wszelkie predyspozycje do zarządzania zespołem, zarządzania czasem i zasobami, powinny nie być mu obce. Standardowo przyjmuje się, że Project Manager w swoich obowiązkach będzie miał m.in. opracowywanie harmonogramów realizacji projektów, współpracę przy planowaniu i kontrolę nad realizacją budżetu projektu, analizę i weryfikację dokumentów, w tym dokumentacji technicznej. Do tego powinien raportować pracodawcy o postępie realizacji zadania, nadzoruje bezpośredni kontakt z klientami, współpracę nad zamówieniami i pełni obowiązki kosztorysanta.
Aby zostać zatrudnionym na stanowisku Project Manager należy wykazać się odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem w realizacji podobnych przedsięwzięć. Do tego warto przyjrzeć się kosztownym, ale dobrze odbieranym przez pracodawców studiom MBA. Do tego obowiązkowa jest znajomość języków obcych, a absolutne must have to język angielski.