Rynek wciąż czeka na programistów, którzy w Polsce są bardzo mile widziani. Wciąż bowiem liczba ofert pracy jest wyższa niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie. Uczelnie wyższe publiczne i niepubliczne, a także różnego rodzaju szkoły wyższe dwoją się i troją, by zachęcić młodych ludzi do studiowania informatyki. I chyba nie muszą mocno się starać, bo kierunki informatyczne są od kilku lat dość modne i chętnie wybierane przez maturzystów. Problem jednak jest taki, że duża liczba z nich po ukończeniu studiów wyjeżdża za granicę, by tam żyć i zarabiać na odpowiednim poziomie.
Studiowanie informatyki, programistyki nie jest proste, łatwe i przyjemne. To bardzo matematyczny kierunek, zatem osoby, którym nauki ścisłe nie leżały w szkole lub nie czują się wystarczająco mocne raczej nie udźwigną programu studiów. Jednak warto wziąć je pod uwagę jeśli chce się w przyszłości nie mieć problemu ze znalezieniem pracy, za którą otrzymywać się będzie godziwe wynagrodzenie. Programistyka bowiem otwiera wiele drzwi do kariery.
Zarobki w branży informatycznej są dość wysokie, ale tu liczy się przede wszystkim doświadczenie. Jeśli jest się absolwentem kierunku, to można liczyć na zarobki w granicach od 3 do 4 tysięcy złotych brutto, co w porównaniu z innymi zawodami i tak nie jest niskim poziomem. Jednak już doświadczony programista może miesięcznie osiągać na prawdę wysokie zarobki, sięgające nawet 20 tysięcy złotych lub euro. Taka gaża jest warta zachodu. Praca także czeka niemalże w każdym zakątku globu. Wymogiem obowiązkowym jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego oczywiście, lecz w dzisiejszych czasach taki wymóg staje się niemalże standardem w każdym zawodzie.
Jeśli absolwent nie zdecyduje się na podjęcie zatrudnienia w Polsce, to czeka na niego wiele ofert pracy za granicą. To kolejny argument przemawiający za uniwersalnością wykształcenia programistycznego. Wielkie koncerny z branży IT jak Google czy Facebook, Tinder czy Windows na pewno zainteresują się młodym, ambitnym programistą/ programistką. Dlatego warto dużo praktykować jako programista – choćby do najprostszych programów, gier.
Zerkając nieśmiało na sukces firmy CD Projekt, twórców Wiedźmina, aż chce się iść w ich ślady i programować gry. Jednak nie każdemu to pisane. Większość programistów „kończy” na etacie w jakiejś korporacji lub podobnej firmie z branży IT. I nic w tym złego – należy jednak zadbać o warunki pracy, godne wynagrodzenie i liczne pakiety socjalne. To wszystko jest do wynegocjowania z przyszłym pracodawcą. Jedno jest pewne, praca po studiach dla programistów czeka. Oferty są dość atrakcyjne i mogą na prawdę skusić wielu absolwentów.