Mówi się, że jest się tym, co się je. Ale czy można na tym zarabiać i się utrzymać na rynku? Otóż można i to wcale nie jest takie trudne. Od kilku lat bowiem obserwowany jest boom na zdrowe żywienie, na regularne ćwiczenia fizyczne, generalnie na zdrowy tryb życia. Powstają nowe siłownie, gabinety odnowy biologicznej, a także gabinety dietetyków, którzy korzystając ze swej wiedzy układają diety, doradzają swoim klientom, co i jak jeść. Wynika to także z tego, że zwłaszcza młodzi ludzie mają coraz większą świadomość tego, że to co się je ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia, organizmu, samopoczucie i na wygląd.
Zawód dietetyka może wydawać się dość banalnym – bo przecież ułożyć menu to każdy potrafi. Nic bardziej mylnego. Układanie jadłospisu, szacowanie wielkości posiłków, ich częstotliwości, składu nie jest proste zwłaszcza w odniesieniu do konkretnej osoby i jej potrzeb. Każdy bowiem ma indywidualne potrzeby, możliwości i barier żywieniowych. Pokarmowe alergie bowiem coraz częściej eliminują spore dawki naturalnych witamin i minerałów, a nie każdy wie jak je zastąpić naturalnym źródłem, a nie sztuczną suplementacją. Co ciekawe wraz ze wzrostem liczby klientów, wzrasta liczba dietetyków oraz rośnie koszt wizyty oraz poszczególnych jego usług.
Ważnym elementem pracy dietetyka jest dostępność do zdrowiej żywności. Dietetycy wchodzą więc we współpracę z rożnymi sklepami z ekologiczną żywnością, poradniami specjalistycznymi, a nawet z gabinetami lekarskimi – zwłaszcza przy osobach zmagających się np. z cukrzycą czy chorobami tarczycy, gdzie kontrola nad wagą i spożywanymi posiłkami jest bardzo ważna.
Rynek więc jest dość chłonny jeśli chodzi o gabinety dietetyczne, choć trzeba także zauważyć, że powoli się zaczyna napełniać. Warto więc zastanowić się nad poszerzeniem oferty o dodatkowe usługi, nawet jeśli miałoby to być oparte o współpracę z innym specjalistą – czy to przy salonie SPA, siłowni, gabinecie lekarskim czy przychodnią.
Dietetyk ma więc kilka dróg kariery. Może bowiem otworzyć swój gabinet. Własna działalność gospodarcza wiąże się z wieloma obowiązkami – marketing, prowadzenie księgowości, wynajęcie pomieszczenia, zdobywanie klientów, itp. Można także się zatrudnić w gabinecie i świadczyć usługi na zasadzie zatrudnienia – czy to umowa o pracę, zlecenie. Można także zatrudnić się przy przychodni diabetologicznej, w szpitalu, kompleksie SPA. Wybór jest dość szeroki. Przy odpowiednich kursach czy specjalnościach można także zostać dietetykiem w szkole czy przedszkolu. Wiele restauracji także chętnie korzysta ze specjalistów od żywienia, by swoim klientom zaproponować jak najlepiej zbilansowane menu.