Absolwenci studiów cieszą się, że już mają zakończony etap nauki. Praca magisterska lub licencjacka, lub inżynierska obroniona, dyplom w kieszeni i cały świat stoi przed nimi otworem. Entuzjazm, optymizm związany z rozpoczynaniem kolejnego etapu w życiu odsuwa od nich myśl, że tak na prawdę to nauka dopiero przed nimi. Bowiem zgodnie z dyrektywami unijnymi oraz ogólnoświatowym trendem, człowiek będzie się uczył całe życie, będzie zmieniał pracę kilka razy w życiu. Rynek pracy bowiem zmienia się niezwykle dynamicznie, stał się globalny i konwulsje w Anglii czy Stanach Zjednoczonych będą odczuwalne także w Polsce. Co więc powinien zrobić świeżo upieczony absolwent studiów, by zagwarantować sobie dobrze płatną pracę, a w razie rozstania się z pracodawcą, szybkie znalezienie nowej? Odpowiedź jest prosta – podjąć studia MBA.
Studia MBA to studia podyplomowe z najwyższej półki. Praca po nich jest niemalże gwarantowana, choć z roku na rok przybywa absolwentów tychże studiów. MBA czyli Master of Business Administration to jednak studia nie dla każdego. W większości przypadków prowadzone są w języku angielskim, z międzynarodową kadrą wykładowców. Studia te nie należą także do najtańszych, jednak inwestycja ta zwraca się już po kilku latach i to z nawiązką. Coraz więcej uczelni wyższych oferuje w swych ofertach studia typu MBA. Jak wybrać te, które na prawdę przyniosą korzyści?
Pierwsze, na co zainteresowany powinien zwrócić uwagę, to uczelnia. Jej prestiż i dorobek mogą być gwarantem wysokiej jakości kształcenia, dobrze dobranej kadry oraz ciekawych ludzi, którzy będą tam się uczyć. Warto posłuchać także absolwentów takich studiów, gdyż ich opinia może wiele wnieść do wyboru uczelni. Innym ważnym czynnikiem jest akredytacja. Akredytacja jest oceną programu studiów, której dokonuje niezależna organizacja zajmująca się ustalaniem standardów jakości w dziedzinie edukacji menedżerskiej. Najbardziej znaczące są akredytacje międzynarodowe, jak choćby AACSB, AMBA czy EQUIS. Jak trudno otrzymać akredytacje przekonują się rok rocznie setki uczelni, a jedynie 48 na całym świecie posiada jednocześnie trzy wyżej wymienione akredytacje.
Ważnym elementem wyboru tychże studiów podyplomowych jest aktualność ich programu. Wydając tak wielkie pieniądze na te studia ich uczestnik powinien mieć pewność, że uczy się aktualnych rzeczy, przepisów, rozwiązań. Te, które przechodzą już do lamusa, niech znajdą swe miejsce w podręcznikach historii. Najnowsze trendy w businessie czy marketingu to jest to, co powinno interesować nie tylko słuchaczy ale i wykładowców. No właśnie, bo zarówno jedni jak i drudzy to kolejne dwa kryteria, którymi powinno się kierować przy wyborze studiów. Dlaczego?
Grupa osób, z którymi będzie się zmagać z zadaniami na uczelni jest ważna nie tylko z punktu widzenia atmosfery w grupie, choć ta jest niezwykle ważna. Należy pamiętać, że to także przyszłe kontakty businessowe, które mogą zaowocować dalszą współpraca na polu zawodowym. Natomiast wiedza i praktyka kadry wykładającej jest nie do przecenienia. Ich doświadczenie oraz znajomość tematu muszą być niepodważalnym atutem uczelni i studiów. To na ich barkach leży ciężar nauczania i muszą sprostać temu wyzwaniu. Ważne jest, aby była to kadra międzynarodowa. Uatrakcyjnia to naukę i pozwala na poszerzenie horyzontów słuchaczy.