Urlop szkoleniowy

nauka-zalamanieKiedy jest się studentem pracującym, czasem ciężko jest pogodzić pracę z nauką, zwłaszcza gdy zbliżają się zaliczenia, sesja czy obrona pracy dyplomowej. Na szczęście ustawodawca dał możliwość przygotowania się do egzaminu poprzez zapisy w Kodeksie pracy o tak zwanym urlopie szkoleniowym. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że pracodawcy raczej nie podpowiadają o takim rozwiązaniu. A taka płatna przerwa w pracy może trwać od 6 do nawet 21 dni roboczych.
Na taki urlop musi wyrazić zgodę pracodawca. To podstawowy warunek. Drugim ważnym uwarunkowaniem takiego wolnego od pracy jest to czy pracodawca wyraził zgodę na naukę lub/ i sam zainicjował konieczność kształcenia się pracownika. Dotyczy to studiów magisterskich oraz kursów kwalifikacyjnych, niezbędnych na danym stanowisku pracy. Fakt podnoszenia kwalifikacji zawodowych wynika z zatrudnienia pracownika na etat. Wówczas pracodawca ma prawo oczekiwać od pracownika udoskonalania, pogłębiania jego kompetencji zawodowych.
Zatrudnienie na etat, w pełnym wymiarze godzin ma wiele pozytywnych stron._DSC3210 copy Jedną z nich jest właśnie płatny urlop wypoczynkowy lub szkoleniowy. Czy się to pracodawcy podoba, czy nie, ma ob obowiązek umożliwienia pracownikowi odbycia nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego przez 14 dni. Oczywiście w sytuacji, kiedy pracownik nie może wykorzystać tegoż urlopu, pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu za brak urlopu. Okres przysługujący na wypoczynek wynosi 21 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy. Urlop wypoczynkowy jest po to, by pracownik zregenerował swe siły, odpoczął i po powrocie do pracy pracował efektywniej.
Nie należy jednak mylić urlopu wypoczynkowego ze szkoleniowym. Ten pierwszy ma być przeznaczony na regenerację sił, zdrowia, odpoczynek. Natomiast urlop szkoleniowy ma być przeznaczony na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zdobywanie nowych kompetencji, niezbędnych na danym stanowisku pracy lub na stanowisku, na które ma być przesunięty, awansowany dany pracownik. Jeśli szef sam zaproponuje wysłanie pracownika na kursy kwalifikacyjne lub studia, to po stronie pracownika powstaje prawo do urlopu szkoleniowego.
egzamin-papieryZgodnie z przepisami prawa, do sześciodniowego urlopu szkoleniowego może, za zgodą pracodawcy, skorzystać pracownik, który przystępuje do egzaminów eksternistycznych. Sześć dni dodatkowego urlopu mogą także dostać osoby przystępujące do egzaminu maturalnego, a także pracownicy zamierzający zdawać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. 21 dni urlopu szkoleniowego mogą otrzymać osoby, które będąc na ostatnim roku studiów przygotowują się do obrony pracy dyplomowej oraz zdania egzaminu końcowego.
Jeszcze jedną rzeczą, o której musi pamiętać pracownik to to, że urlop szkoleniowy nie wykorzystuje urlopu wypoczynkowego. Nie pomniejsza się dni wypoczynkowych na poczet szkoleniowych. Do tego pracodawca nie ma obowiązku informować pracownika o możliwości wzięcia urlopu szkoleniowego.

Leave a Reply